Právě jsme spustili novou verzi členské sekce! Tu původní můžete stále navštívit zde. Našli jste chybu

Nemám čas

Máte čas, si přečíst tuto novinku? Ne? Počkejte! Pojďme udělat dohodu.

Investujte nyní 3 minuty svého času do přečtení této novinky a 10 minut přemýšlením nad obsahem. Pokud na konci procesu usoudíte, že to byl promrhaný čas, napište mi a já se vám osobně omluvím.

Připraveni? Trochu fokusu, zavřít ostatní apky a 3, 2, 1, pojďme na to.

Až se mi uvolní ruce, až dodělám všechny úkoly, až vyřídím průsery, až odbavíme zákazníky, až se vymaním z operativy, až najdeme novou posilu do týmu, až se to všechno uklidní… 

Tak budu mít více času na sebe, tak budu mít více času na rozhlédnutí se, tak budu mít více času na vzdělání, tak budu mít více času na inspiraci, tak budu mít více času si povídat, tak se budu potkávat s lidmi, kteří jsou dále, tak si rezervuji hodinu s koučem, tak si udělám více času na MasterMind klub, tak se zastavím… 

Teď to ale nejde! Jsem v jednom kole. Za půl roku to bude lepší. 🙂

Opravdu? Moje zkušenost je trochu jiná.

Za poslední 4 roky v naší komunitě a 15 let v podnikání jsem absolvoval stovky rozhovorů s lídry svých firem na toto téma a vypozoroval jsem jednu zásadní věc.

Ti co čas na zastavení se nemají a spoléhají na to v budoucnu, až odbaví vše výše uvedené ho nikdy mít nebudou a většinou se růst jejich firmy zastaví na jednom mrtvém bodě a dál už to nejde. Bohužel to v mnoha případech dopadne ještě hůře, třeba selháním organismu a vyhořením. Říkejme jim „Nemám Čas“

Naopak ti, kteří si ve svém kalendáři čas na vystoupení z firmy a zastavení se pravidelně dělají, rostou rychleji a jednodušeji. Mají čas na sebe, rodinu, jsou přínosem pro společnost i v jiných oblastech života než jen v práci. Říkejme jim „Rozhlížím Se“

A víte co, pojďme jim dát i konkrétní jména. Dobře je budete znát.

1. David Kolář, zástupce „Nemám Čas“
Ano, bude to znít dost divně, ale právě já, zakladatel naší komunity, která je postavená primárně na tom, udělat si čas a odstup na pravidelné diskuse jsem ještě nedávno (řekněme na začátku 2020) jel ve svém maličkém světě. 

 • Denně přikovaný u operativy, vše pod „kontrolou“obchod, obchod, obchod – jeden čas jsem si myslel, že o tom je celé podnikání 🙂
 • Nula přečtených knih za rok – maximálně tak dvě kapitoly
 • Nulová schopnost vidět věci z jiné perspektivy
 • Naslouchání lepší, ale že by se mu dalo říct aktivní, to bych neřekl
 • A to nejhorší na závěr! Myslel jsem si, že moje firma roste přímo úměrně tomu, kolik hodin v ní aktivně pracuji, a že nemít čas na sebe a své okolí je v pořádku

Naštěstí jsem tu měl MasterMind klub, který mě doslova dokopal bavit se s lidmi, kteří jsou vědomější než já, měli se mnou trpělivost a pomohli mi si zvědomit, že slovní spojení NEMÁM ČAS = SERU NA SEBE I NA SVOU FIRMU!

Upřímně a naprosto zranitelně vám řeknu, že kdybych tehdy byl pouze členem MasterMind klubu a neměl za to zodpovědnost, tak bych v té době asi řekl: „Nemám čas na to, vzít si vše co MasterMind klub nabízí. Také si to někdy říkáte?

Jenže já jsem musel 🙂 Každých 14 dní několik kmenových skupin, vedení tématické skupiny, potkávání se s inspirativními lídry firem… a pak to přišlo. Díky členům, kteří to dělají naprosto přirozeně a vědomě jsem překročil svůj limit a začal znovu růst. Začal jsem se pravidelně rozhlížet.

2. Miroslav Michalko, Vladan Hejnic, Lukáš Cirkva, Milan Kolar, Jan Koprajda …. to by bylo na dlouho je všechny vypsat, zástupci „Rozhlížím Se“

 • Přijdou na každou svou kmenovou skupinu, někteří z nich již více jak dva roky
 • Někteří z nich jsou dobrovolně lídry svých kmenových nebo tématických skupin
 • Týdně absolvují alespoň jednu tématickou skupinu
 • Pomáhají ostatním svými zkušenostmi
 • Jezdí rozdávat skvělou náladu a své fuck-upy na offline setkání
 • Nikdy jsem od nich neslyšel slovní spojení „Nemám čas“ – fakt ne!
 • Pokládají otázky, hledají odpovědi v diskusích s kýmkoliv z komunity
 • Reagují na Slacku, získávají hodně Kudos
 • A u toho všeho… Jejich společnosti každý rok rostou skokovým tempem

To jsou skuteční lídři, kteří mě denně inspirují, ne tím, že mají úspěšné firmy, ale tím jak je budují. Jsou od nich kousek dále. Jejich kalendář není plný operativy, ale strategických setkání. Své nápady, myšlenky a získané informace validují s ostatními, mají čas přemýšlet nad rozvojem svých firem, POSLOUCHAJÍ OSTATNÍ, skládají si z toho puzzle, hledají odpovědi mimo zajeté koleje, rozhodují se v klidu a strategicky. Pomáhají zdarma a nezištně.

Zkrátka jsou více „ON THE BUSINESS“ nikoliv „IN THE BUSINESS“

Jak to dělají? Kde na to berou čas? Zeptejte se jich. Jsou tu s námi. 🙂

Každopádně já osobně a s jistotou vím, že skvělou firmu nevybuduji, když v ní budu denně zanořený 20 m hluboko, jako sportovní potápěč, ale pouze ve chvíli když si najdu čas, vyšplhat po žebříku na 20m stožár a rozhlédnu se. A to pravidelně. Ne párkrát do roka, ale alespoň jednou za týden.

Někdy stačí jen jedna myšlenka, kterou na některém z našich hovorů získám a najednou se to rozsvítí, zároveň se mi uleví, že na to nejsem sám, že je tady dalších 140 lidí, kteří mi mohou pomoci.

Tento rok jsem si naordinoval velkou výzvu. Říkám tomu 3+1 ⤵
3 týdny intenzivní práce ve firmě
1 týden tzv. Micro retirement – Odcházím z firmy pryč, nechávám jí žít, absolvuji max. 2-3 schůzky s lidmi mimo svou bublinu, pouštím si záznamy hovorů v členské sekci, přijdu na svou kmenovku, zavolám někomu z MMklubu a zeptám se ho co právě dělá, věnuji se rodině, hraji tenis, odpočívám, přemýšlím, jen tak koukám do blba 🙂 a přitom si připravuji strategická rozhodnutí.

Je to velký skok, vlastně téměř experiment a jsem hodně zvědavý co se stane. Samozřejmě, že mám strach, respektive více strachů. Posere se to, porosteme tak rychle jak jsme si naplánovali, co když mi něco uteče? Hrozný! Ale jdu do toho a určitě to s vámi budu sdílet. První micro retirement týden mě čeká v týdnu od 24.1 – 30.1.2022!

A co vy? Máte čas se rozhlédnout a zastavit se? Využíváte všeho co vám naše komunita nabízí? A děláte to pravidelně?

Napište mi.

Těším se, že se uvidíme na nějakém pravidelném setkání jedné z 24 skupin, které dnes v MasterMind klubu máme.

S úctou a pozdravem

David